Wszczep soczewki fakijnej

 

Mam wadę wzroku, jestem krótkowidzem i noszę okulary czy zawsze musi tak być?
Nie.
W celu wyeliminowania konieczności noszenia okularów możliwości jest kilka: laserowa korekcja wad wzroku, refrakcyjna wymiana soczewki lub  wszczep soczewki fakijnej.

Na czym ten zabieg polega?
Lekarz wykonujący zabieg wszczepienia soczewki fakijnej na wizycie kwalifikacyjnej analizuje  wyniki pomiarów i w porozumieniu z pacjentem dobiera odpowiednią soczewkę. W czasie zabiegu w znieczuleniu miejscowym na sali operacyjnej soczewka fakijna wprowadzana jest za tęczówkę oka tuż przed soczewkę własną pacjenta.  Soczewka fakijna koryguje wadę wzroku natomiast nienaruszona własna soczewka  zachowuje zdolność akomodacji, która umożliwia czytanie. Na uwagę zasługuje fakt iż zabieg jest odwracalny – wszczepioną soczewkę można z powodzeniem usunąć.

Dla kogo polecany jest ten zabieg
Soczewki fakijne są produkowane w różnych mocach do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności i astgmatyzmu. Stosuje się je najczęściej u pacjentów z większymi wadami, które nie kwalifikują się do korekcji laserowej. Przeciwwskazaniem jest zaćma, jaskra, starczowzroczność oraz zbyt płytka komora przednia oka. Właśnie wtedy ze względu na budowę oka lekarz rekomenduje wymianę soczewki.