Refrakcyjna wymiana soczewki

 

To zabieg korygujący wadę wzroku, który ma na celu umożliwienie pacjentowi uwolnienie się od okularów.

To zabieg korygujący wadę wzroku, który ma na celu umożliwienie pacjentowi uwolnienie się od okularów. Wada wzroku spowodowana jest najczęściej zaburzeniami budowy oka jak np. zbyt długa gałka oczna, zbyt płaska rogówka i inne. Przyczyn może być wiele ale najczęściej to wady wrodzone. W celu poprawy widzenia pacjent zmuszony jest do noszenia okularów lub soczewek kontaktowych.

 

refrakcyjna wymiana soczewki

refrakcyjna wymiana soczewki


 

Dla kogo może być taki zabieg?

Największe korzyści z zabiegu odniosą pacjenci z wadą wzroku, nadwzrocznością, krótkowzrocznością jak również astygmatyzmem, którzy chcą pozbyć się okularów. Częściej kwalifikujemy osoby ze starczowzrocznością, które muszą używać okularów do czytania. Zabieg taki rozważamy gdy laserowa korekcja wady wzroku jest przeciwwskazana. W przypadku pacjentów, u których występują początkowe zmiany zaćmowe, czyli zmętnienia własnej soczewki lub starczowzroczność preferowanym wyborem jest właśnie refrakcyjna wymiana soczewki.

 

Na czym polega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki polega na usunięciu własnej soczewki i wszczepieniu sztucznej soczewki o mocy dopasowanej do rozmiarów oka pacjenta. Zabieg ten jest zbliżony do operacji zaćmy czyli wymiany zmętniałej soczewki na sztuczną. Refrakcyjna wymiana soczewki dotyczy przejrzystej soczewki własnej, którą usuwamy w celu zmiany mocy optycznej i wyrównania wady wzroku.

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym w warunkach sali operacyjnej po uprzednim wybraniu odpowiedniej sztucznej soczewki dla pacjenta. Wybór jest zawsze spersonalizowany, każdy pacjent jest inny i wymaga innego podejścia.